Odabir pravog teniskog reketa zasigurno je prva odluka s kojom ćete se suočiti kada odlučite započeti svoju tenisku avanturu. Bez obzira kupujete li svoj prvi reket ili ga naknadno nadograđujete, možda će vam se činiti teško odabrati onaj pravi. Kako bih ovaj postupak učinio malo lakšim, pokazat ću vam okvirne karakteristike reketa i utjecaj pojedinih parametara na samu igru.
Odabir pravog reketa na prvu se čini vrlo komplicirano, poput znanstvene fantastike. Pet ključnih stvari koje morate znati i na koje morate obratiti pozornost prije početka ove divno lude teniske avanture su:
• težina
• veličina glave
• ravnoteža
• materijal izvedbe
• veličina zahvata
Zatim biste također trebali uzeti u obzir parametre kao što su:
• Materijali izrade
• swingweight
Težina teniskog reketa
Što se tiče težine reketa namijenjenih odraslima - oni se kreću između 230-340 grama. Ovaj je parametar prvenstveno odgovoran za stabilnost. Za početnike, reket bi trebao biti lagan kako bi olakšao manevriranje i razvio pravilnu tehniku. Lagana oprema znači i manje šanse za preopterećenje ruke. Početni muški igrači trebali bi ciljati na rekete teške 270-285 grama. Za žene još lakše - po mogućnosti između 260-270 grama. Kako se težina povećava, stabilnost okvira će rasti, pa ako dođete na srednju razinu, reketi od 280-300 grama postat će prikladni, a kao napredni igrač možda ćete doći u iskušenje da koristite rekete teže od 300 grama.
Promjer glave reketa
Sila u reketu generira se uglavnom od njegove glave, stoga bi na početku njegova površina trebala biti velika. Najmanji je 100 četvornih inča (645 četvornih centimetara), ali povećana glava bila bi najbolja - 102 četvorna inča (660 četvornih centimetara) ili 105 četvornih inča (675 četvornih centimetara). Veća glava znači veću snagu, što je najvažnije, veće područje idealnog udara (opraštanje više pogrešaka). S rastućim iskustvom, reketi od 100 četvornih centimetara i manji bit će prikladniji zbog osjećaja i kontrole lopte.
Materijali izrade
Najosjetljivije pitanje za početnike, uglavnom zato što najviše utječe na cijenu. S višom kvalitetom proizvodnje dolaze i veći troškovi opreme, ali to nije fenomen koji se javlja samo u tenisu. Reketi mogu biti izrađeni od aluminija, grafitnog kompozita i grafita. Prva je opcija najmanje korisna ako tenis ne tretirate kao jednokratnu aktivnost. Aluminijski reketi se brže troše i stvaraju veliki stres na vašoj ruci. Dugotrajna upotreba aluminijskih reketa može dovesti do ozljede koja će vas isključiti iz igranja tenisa. Između su teniski reketi izrađeni od grafitnog kompozita - dio je izrađen od aluminija, ali ključni elementi izrađeni su od aluminija koji ima bolja svojstva. Jeftiniji su od potpuno grafitnih reketa. Grafitni reketi jamstvo su mnogo veće snage, kontrole, udobnosti igre i, što je možda najvažnije, zdravlja. Grafitni reketi su najskuplji, ali u njih vrijedi uložiti, sa sigurnošću da neće imati negativan utjecaj na naše zdravlje. Najnoviji modeli grafitnih reketa koje promoviraju vodeći igrači često dobivaju nove tehnologije za njihovo poboljšanje. Pogledajte najnovije grafitne rekete. Prethodni modeli istih reketa mogu se kupiti po sniženim cijenama. Pogledajte trenutnu prodaju grafitnih reketa.
Veličina drške (gripa)
Znanje o ovome je važno, bez obzira na kojoj ste razini, i mnogi ljudi nesvjesno izostavljaju ovaj aspekt. Ispravno odabrani stisak nije samo smanjeni rizik od ozljeda šake, već i udobnost hvatanja i osjećaja reketa. Staro je i provjereno pravilo da je ispravan hvat onaj u kojem se kažiprst druge ruke uklapa između tenarske eminencije palca i prsta najdužeg prsta igrača. Uhvativši reket igraćom rukom, po mogućnosti stiskom forhenda i stežući ruku za hvat, stvorit će se procjep između vrha prstiju i ruke. U nju smo stavili kažiprst druge ruke. Ako tamo stane, veličina držača je dobra. Ako ima puno prostora - veličina je prevelika. Ako vam prst ne odgovara, veličina je premala. Veličina drške (gripa) uzima u obzir samo veličinu ruke, bez visine igrača. Informacije o tome kako odabrati pravu veličinu drške (gripa) možete pronaći u našem članku: "Veličina drške (gripa) za teniski reket - kako izmjeriti?"
Tvrdoća, krutost reketa
Krutost nam govori o opsegu deformacije okvira kada dođe u kontakt s loptom. Ovaj je parametar izražen u RA jedinicama. Čvršći reketi omogućuju jači udar, ali s druge strane, više vibracija prenosi se na zglob i ruku. Fleksibilni reketi daju veću kontrolu nad loptom i manje stresa na zglobu, lakat i rame. Možemo razlikovati tri skupine reketa ovisno o fleksibilnosti - elastični okviri (< 60 RA), srednje fleksibilni okviri (60-69 RA) i kruti okviri (> 70 RA).
Balans teniskog reketa
Inače poznat kao ravnoteža, on određuje mjesto na kojem se nalazi centar mase reketa. Navodi se u milimetrima (mm) ili centimetrima (cm) i mjeri se od drške do središta mase. Smatra se da se balans nalazi “u dršci” (HL-Head Light) kada je ta udaljenost do 325 mm, neutralna je kad je ta udaljenost između 325-335 (E - čak), a ako je iznad 335 mm, reket se smatra uravnoteženim na glavi. Ravnoteža pomaknuta prema glavi (HH- Head Heavy) omogućuje igraču da generira veću snagu udarca. Središte mase pomaknuto prema dršci olakšava manevriranje i upravljanje reketom. Početnicima (s kratkim zamahom) preporučuje se korištenje reketa s neutralnom ravnotežom ili s malo pomaknutom vagom prema glavi kako bi udarci imali veću dinamiku. Važno je primijetiti da je ravnoteža navedena za rekete bez žica - za rekete sa žicama središte mase pomaknut će se oko 10 mm prema glavi.
Težina zamaha (swingweight)
Pravi je osjećaj težine reketa u trenutku zamaha i udara. Ovaj se parametar sastoji od rezultujuće mase i njene raspodjele na reketu, ravnoteže i aerodinamike okvira (na što utječu debljina, oblik i veličina glave) Što je veći indeks to je veća inercija i teže je kontrolirati reketom, ali on će generirati više snage (zbog veće brzine).