• BLACK FRIDAY
  • Popusti do 70%
Ponude u :
Ponude za:
Besplatna dostava iznad 129 €
Besplatna dostava iznad 129 €
Povrat do 30 dana
Povrat do 30 dana
Preko 17.000 proizvoda
Preko 17.000 proizvoda

Grand Slam - ključni teniski turniri

Tenis je sport koji već desetljećima elektrizira milijune obožavatelja diljem svijeta. Međutim, čak i među bezbrojnim turnirima i natjecanjima, četiri događaja ističu se iznad svih ostalih. Naravno, riječ je o Grand Slam turnirima – Australian Openu, French Openu (Roland Garros), Wimbledonu i US Openu. Ova prestižna natjecanja su vrhunac teniskih natjecanja, privlače najbolje igrače iz cijelog svijeta. U ovom članku ćemo proniknuti u fascinantnu povijest svakog od ovih turnira, pogledati goleme nagrade koje nude i naučiti o jedinstvenim značajkama terena na kojima se igraju ti izvanredni događaji.

Australian Open - Grand Slam s Antipoda

Povijest: Australian Open, poznat i kao "Happy Slam" zbog svoje prijateljske atmosfere i ljetne klime, najmlađi je Grand Slam turnir. Njegovo podrijetlo seže u 1905., kada je prvi put odigrano kao Australasian Championships. Godine 1927. turnir je nazvan Australian Championships, a od 1969. godine nosi današnji naziv - Australian Open.

U prvim desetljećima postojanja turnira mnogi vrhunski igrači nisu sudjelovali zbog udaljenosti od Europe i Sjeverne Amerike. Situacija se dramatično promijenila u Open eri, koja je započela 1968. Od tada je Australian Open sustavno stjecao prestiž i na kraju postao ravnopravan partner ostalim Grand Slam turnirima.

Vrijedno spomenuti da je turnir nekoliko puta mijenjao mjesto održavanja. U početku se događao u raznim gradovima Australije i Novog Zelanda, da bi konačno 1972. postao stalni u Melbourneu. Od 1988. godine arena natjecanja je Melbourne Park, prije poznat kao Flinders Park.

Nagrade na Australian Openu

Australian Open je poznat po svojim izdašnim novčanim nagradama. U 2024. nagradni fond dosegao je rekordnih 86,5 milijuna AUD. Pobjednici pojedinačnih turnira (i muških i ženskih) dobivaju po 3,15 milijuna australskih dolara. Veliki je to iskorak u odnosu na prva izdanja turnira, kada su nagrade bile simbolične ili ih uopće nije bilo.

Tereni Australian Opena

Australian Open igra se na tvrdoj podlozi. Podloga koja se trenutno koristi je Plexicushion, koja je 2008. zamijenila prethodno korišteni Rebound Ace. Ovi tereni imaju prosječnu stopu odbijanja lopte, što ih čini favoriziranim za svestrane igrače. Glavna arena turnira je Rod Laver Arena, nazvana po legendarnom australskom tenisaču. Ovaj teren je opremljen krovom koji se može uvući, što vam omogućuje nastavak igre čak iu slučaju kiše ili velike vrućine.

Grand Slam Roland Garros - Crveni pijesak French Open

French Open, poznat i kao Roland Garros, drugi je Grand Slam turnir u godini. Njegova povijest seže u 1891. godinu, kada je održano prvo prvenstvo Francuske u tenisu. U početku je turnir bio zatvoren za ne-francuske igrače, ali je 1925. otvoren za međunarodna natjecanja.

Naziv "Roland Garros" dolazi od francuskog pionira zrakoplovstva koji je poginuo tijekom Prvog svjetskog rata. Godine 1928., kada je izgrađen novi teniski kompleks u Parizu, nazvan je po Roland Garrosu u čast ovog heroja.

French Open održava se na prijelazu iz svibnja u lipanj i smatra se fizički najtežim turnirom Grand Slam zbog spore zemljane podloge iz ciglanog pijeska, koja od igrača zahtijeva izuzetnu izdržljivost i strpljenje. Ovaj turnir dao je mnogo sjajnih igrača, posebno iz zemalja u kojima su zemljani tereni popularni, kao što su Španjolska, Argentina i Brazil.

Nagrade: French Open,

Kao i drugi Grand Slam turniri, nudi impresivne novčane nagrade. U 2023. nagradni fond iznosio je 49,6 milijuna eura. Pobjednici pojedinačnih turnira dobili su po 2,3 milijuna eura. Naime, French Open je bio prvi Grand Slam turnir koji je izjednačio nagrade za muškarce i žene 2006. godine.

Tenisice za zemljani teren

Tereni Roland Garrosa

Posebna karakteristika Roland Garrosa su zemljani tereni iz crvenog pijeska. Ova jedinstvena površina je spora i tehnički zahtjevna. Lopta odskače visoko i sporo, što pogoduje obrambenim igračima i onima koji mogu nametnuti snažan spin lopti. Glavni teren turnira je Court Philippe Chatrier, koji od 2020. godine ima pomični krov. Drugi najveći teren je Court Suzanne Lenglen, nazvan po legendarnoj francuskoj tenisačici.

Grand Slam Wimbledon - Tradicija i prestiž na travi

Wimbledon, službeno poznat kao The Championships, Wimbledon, najstariji je i najprestižniji teniski turnir na svijetu koji se igra na travnatim terenima. Njegova povijest seže u 1877., kada je All England Lawn Tennis and Croquet Club organizirao svoje prvo prvenstvo. U početku je turnir bio dostupan samo za muškarce, ali 1884. godine uveden je turnir za žene.

Wimbledon je poznat po mnogim tradicijama. Natjecatelji moraju nositi bijele uniforme, a kraljevska loža i dalje ima važnu ulogu u dodjeli nagrada. Turnir je poznat i po posluživanju jagoda s vrhnjom, što je postalo sastavni dio wimbledonskog iskustva.

Tijekom godina Wimbledon je svjedočio mnogim povijesnim trenucima u tenisu. Tu se 1980. odigralo slavno finale između Björna Borga i Johna McEnroea, koje se smatra jednim od najboljih mečeva u povijesti. U 2019. Novak Đoković i Roger Federer odigrali su najduže finale u povijesti turnira, koje je trajalo gotovo 5 sati.

Nagrade: Wimbledon 

Wimbledon nudi jedne od najvećih nagrada u svijetu tenisa. U 2023. nagradni fond iznosio je 44,7 milijuna funti. Pobjednici pojedinačnih turnira dobili su po 2,35 milijuna funti. Vrijedi napomenuti da je Wimbledon bio posljednji Grand Slam turnir na kojem su izjednačene nagrade za muškarce i žene, a to se dogodilo 2007. godine.

Wimbledonski tereni 

Wimbledon je jedini Grand Slam turnir koji se igra na travnatim terenima. Ova brza površina pogoduje napadačkim igračima s dobrim servisom i sposobnošću voleja. Glavni teren je Central Court, koji od 2009. godine ima pomični krov. Drugi najvažniji teren je teren br.1 koji je 2019. godine također opremljen pomičnim krovom.

Održavanje travnatih terena na najvišoj razini iznimno je zahtjevan zadatak. Tim vrtlara radi cijele godine kako bi pripremio savršene terene za dva tjedna turnira. Trava je pažljivo ošišana na visinu od 8 mm, što osigurava optimalan odskok lopte.

US Open - Američki Grand Slam turnir

US Open, posljednji Grand Slam turnir u kalendarskoj godini, ima bogatu povijest koja seže u 1881. godinu. U početku je turnir bio poznat kao U.S. National Championship i igralo se u Newportu, Rhode Island. Godine 1915. premješten je u Forest Hills u New Yorku, a od 1978. održava se na sadašnjoj lokaciji - USTA Billie Jean King National Tennis Center u New Yorku.

US Open je uvijek bio poznat po inovacijama. Bio je to prvi Grand Slam turnir koji je uveo tie-break 1970. godine. Također je bio pionir u rodnoj ravnopravnosti, nudeći jednake nagrade muškarcima i ženama od 1973. godine, uglavnom zahvaljujući naporima Billie Jean King.

Ovaj turnir svjedočio je mnogim dramatičnim trenucima u povijesti tenisa. Godine 1995. Pete Sampras završio je finalni meč protiv Andre Agassija plačući na terenu, odajući počast svom preminulom treneru. Godine 2019. 19-godišnja Bianca Andreescu senzacionalno je u finalu pobijedila Serenu Williams i tako postala prva kanadska pobjednica Grand Slam turnira.

Nagrade na US Openu

Ovaj je turnir poznat po svojim izdašnim novčanim nagradama. U 2023. nagradni fond dosegao je rekordnih 65 milijuna dolara. Pobjednici pojedinačnih turnira dobili su po 3 milijuna dolara. Zanimljivo, US Open također nudi značajne nagrade igračima koji ispadnu u ranim rundama, s ciljem financijske potpore većem broju profesionalnih tenisača.

Tereni US Opena

US Open igra se na tvrdoj podlozi. Od 1978. turnir se održavao na podlozi DecoTurf, koju je 2020. zamijenio Laykold. Ti se tereni smatraju bržima od onih koji se koriste na Australian Openu, što daje prednost ofenzivnim igračima.

Glavna arena turnira je stadion Arthur Ashe, najveći teniski stadion na svijetu, kapaciteta preko 23.000 gledatelja. Ovaj teren, poput drugog najvećeg stadiona Louis Armstrong, ima krov na uvlačenje, što omogućuje nastavak igre čak iu slučaju kiše.

Profili Grand Slam turnira - Sažetak

Grand Slam turniri su kvintesencija profesionalnog tenisa. Svaki od njih ima svoju jedinstvenu povijest, tradiciju i karakteristike koje ga čine jedinstvenim. Australian Open nudi ljetna uzbuđenja na početku godine, French Open ispituje izdržljivost igrača na zemljanoj podlozi, Wimbledon njeguje tradiciju i eleganciju na travnatim terenima, a US Open sezonu zatvara sjajnim američkim finalom na tvrdim terenima.

Ova četiri turnira ne samo nude najveće novčane nagrade i prestiž u svijetu tenisa, već također oblikuju karijere igrača. Osvojiti Grand Slam turnir san je svakog profesionalnog tenisača, a osvajanje kalendarskog Grand Slama (osvojiti sva četiri turnira u jednoj godini) smatra se jednim od najvećih sportskih postignuća.

Za ljubitelje tenisa Grand Slam turniri nisu samo prilika da gledaju najbolje igrače na djelu, već i da dožive jedinstvenu atmosferu svakog turnira. Od vrućeg ljeta u Melbourneu, preko proljeća u Parizu, jagode s vrhnjom u Londonu, do jeseni u New Yorku - svaki turnir nudi nezaboravno iskustvo.

Bilo da ste teniski entuzijast početnik ili napredni igrač, razumijevanje važnosti i povijesti Grand Slam turnira omogućit će vam da još više cijenite ovaj veliki sport. I tko zna - možda vas inspiracija s ovih turnira potakne da razvijete vlastite teniske vještine i uložite u pravu opremu koja će vam pomoći da ostvarite svoje ciljeve na terenu.









Saznaj više

Polja označena sa * su obavezna polja.

*Pristajem na obradu mojih osobnih podataka od strane Tennis Zone

Naručujete u ime tvrtke registrirane u EU pa su cijene unutar Vaše narudžbe u našoj trgovini prikazane bez PDV-a. Po izvršenoj narudžbi, skupa s robom primit ćete i fakturu s zaračunatim PDV-om od 0%.