Kupnja teniskih loptica samo na prvi pogled može se činiti prilično jednostavnom. Međutim široka paleta proizvoda čini ovaj izbor teškim zadatkom.
U osnovnoj klasifikaciji možemo razlikovati tri kategorije loptica: juniorske, bez pritiska i pod pritiskom. Prvi su usmjereni prema najmlađim tenisačima. Ostale dvije su takozvane kategorije regularne igre.
Loptice pod pritiskom
Te su loptice mnogo mekše od lopti bez pritiska, što poboljšava udobnost igre. Njihova konstrukcija, naime pad pritiska unutar kuglica, utječe na njihovu nižu trajnost. Otvorene loptice pod pritiskom koje su ostale oko dva tjedna (čak i neiskorištene) nisu prikladne za igru. Profesionalni igrači razmjenjuju lopte u prosjeku svakih 9 gemova. Svaka marka proizvođača lopti proizvodi tri klase lopti, lopte za profesionalnu razinu, master razinu i razinu rekreacije. Profesionalne teniske lopte karakterizira najviša kvaliteta koju nudi svaki proizvođač, a to su lopte koje profesionalci koriste na ATP i WTA turnirima.
Kada kupujete profesionalne lopte, možete očekivati izvrsne performanse i trajnost. Teniske lopte pod pritiskom na “master” razini zasigurno su dovoljne za većinu ligaških mečeva, dok se rekreativne lopte uglavnom tretiraju kao loptice za trening, ubacuju se u cijevi za treniranje ili u uređaje za lopte i nisu dopuštene na natjecanjima u mnogim ligama. Među njima možemo razlikovati Extra duty (dizajnirane za tvrde terene, veće čvrstoće), Regularne (za igranje na zemlji i u zatvorenom), High altitude (za igranje na većim zemljopisnim visinama) i HydroGuard (lopte otpornije na vlagu).
Lopte bez pritiska
Ispunjene su gustom gumom. Loptice bez pritiska vrlo su izdržljive, što je rezultat njihove konstrukcije, međutim, to ih čini tvrđima i težima. To je uočljivo tijekom igre u usporedbi s loptama pod pritiskom. Ipak, dobar su izbor za treninge i za igrače koji povremeno igraju. Prodaju se odvojeno i u vrećicama.
Teniske loptice za odrasle prodaju se u limenkama od 3 ili 4 lopte po limenci. Zbog velike potrošnje teniskih lopti, lopte se mogu kupiti u kutijama. Kutija teniskih lopti obično sadrži 18 limenki (4 loptice po limenci). Teniske loptice za djecu su obično spakirane u vreće ili kante, što ih čini lakšim za transport i nošenje na terenu.
Ostale vrste tenis loptica
Osim klasičnih teniskih loptica, proizvođači proizvode i teniske loptice za autograme. Kao što vrlo lako možete pogoditi, radi se o posebno proizvedenim loptama čija je svrha u ovom slučaju skupljanje autograma. Autogram teniske loptice znatno su veće od običnih loptica, njihov promjer može biti 13 pa čak i 23 centimetra. Uglavnom se proizvode u tradicionalnoj žutoj boji, ali postoje i ružičaste verzije. Još jedna lopta na koju možemo naići je teniska loptica na gumi. Ova vrsta loptice pričvršćena je na tešku podlogu i omogućuje vam vježbanje bez teniskog partnera. S takvom loptom možete poboljšati svoju kondiciju i tehniku udaraca u bilo kojem trenutku bez izlaska na teren.
Što napraviti sa starim, korištenim tenis lopticama?
U doba recikliranja i pokušaja što duljeg korištenja pojedinih proizvoda, postavlja se i pitanje kako postupiti sa starim, iskorištenim loptama. Jesu li prikladni samo za baciti u smeće? Ispostavilo se da nisu!
Staru, rabljenu lopticu možemo iskoristiti na više načina. Ako imate psa, teniska loptica može poslužiti kao igračka. Lopta se može koristiti i kao sredstvo za masažu, od čega već svi mogu imati koristi.
Međutim, drugi načini rješavanja starih loptica postaju sve popularniji i, zanimljivo, ne morate nužno biti ljubitelj tenisa da biste smatrali da vam je teniska loptica korisna. Ispostavilo se da se loptica može uspješno koristiti za pranje jakni ili popluna. Njihovo se punjenje često zbija u grudice zbog kontakta s vodom. No, ako ubacite nekoliko teniskih loptica u bubanj perilice, taj problem možete odlično izbjeći jer će loptice udarati o druge predmete u perilici i tako spriječiti stvaranje grudica. Sažetak za što sve možemo koristiti teniske loptice:
• Teniska loptica kao igračka za psa,
• Teniska loptica kao masažni predmet,
• Teniska loptice - u svrhu pranja jakni ili popluna, kako bi izbjegli stvaranje “guta”t
• Teniska loptica u svrsi čekića- dok udarate čekićem u čavao u neki osjetljiv materijale umetnite tenis lopticu kako bi izbjegli oštećenje tog materijala
• Teniska loptica za krpanje čarapa - umetanjem teniske loptice u čarapu izbjegavamo mogući ubod iglom