Besplatna dostava iznad 129 € (971,95 kn)
Besplatna dostava iznad 129 € (971,95 kn)
Povrat do 30 dana
Povrat do 30 dana
Preko 17.000 proizvoda
Preko 17.000 proizvoda

Dame i gospodo dobro došli na Australian Open!

Započinjemo još jednu sezonu teniskih natjecanja i kao i uvijek, u skladu sa suncem - dobrodošli u Australiju! Ove godine Australian Open nudi nam još više uzbuđenja nego prije! Još nas samo nekoliko tjedana dijeli od odluke hoće li Novak Đoković doći do svog 10. naslova na svom omiljenom turniru i parirati Rafi bez premca po broju Grand Slam naslova. Hoće li poljakinja, trenutni broj jedan svijeta - Iga Swiatek pokazati istu fenomenalnu formu kao prošle godine i osvojiti još jednu kantu?. Radujemo se novoj sezoni i novim uzbuđenjima!

Svjetsko prvenstvo u tenisu

Kao što je poznato, Australian Open - koji se u drugoj polovici siječnja igra na terenima u Melbourneu - jedan je od najprestižnijih teniskih turnira na svijetu koji uz Wimbledon, Roland Garros i US Open čine tzv. turnire pod nazivom Grand Slam. No, je li se itko zapitao tko je i kada odlučio gdje će se održati ovaj najspektakularniji teniski turnir? I zašto je za teniske turnire usvojen tipični bridž izraz "Grand Slam"? Razotkrili smo navedene misterije.

Početkom 20. stoljeća, zbog sve veće popularnosti tenisa, britanski i francuski teniski savez, zajedno s australskim, između ostalih, formirali su Međunarodnu federaciju tenisa, čiji je prvi sastanak održan 1913. godine. Osnovana su tri turnira koja su se nazivala "svjetskim prvenstvima": Svjetsko prvenstvo na travnatim terenima, koje se igralo na travnatim terenima u Wimbledonu, Svjetsko prvenstvo na tvrdoj podlozi, koje se igralo na zemljanim terenima u Parizu, i Svjetsko prvenstvo na natkrivenim terenima, koje se igralo na zanimljivo drvenoj površini. Međutim, kada je postalo očito da Svjetsko prvenstvo na natkrivenim terenima ne privlači dobre igrače, a zauzvrat američki i australski tenis postaju sve uspješniji, došlo je do promjena - ukinuta su dotadašnja 3 turnira, a nacionalna prvenstva Velike Britanije, Francuske , a njihovo mjesto zauzeli su Australija i SAD.

Od kartanja do igranja tenisa

Pojam "Grand Slam" potječe od bridža i znači licitirati te osvojiti sve moguće lige. Prvi put je korišten u kontekstu teniske igre 1933. godine, kada je australac Jack Crawford osvojio prvenstvo Australije, Francuske i Wimbledona te stigao do finala prvenstva SAD-a protiv Britanca Freda Perryja. Uoči finala, novinar John Kieran, entuzijastični igrač bridža, napisao je u New York Timesu da "Ukoliko Crawford danas pobijedi Perryja, to će biti nešto poput osvajanja Grand Slama na terenima". Crawford je na kraju izgubio i, kako je kasnije se pokazalo da je Perry postao prvi igrač koji je osvojio četiri naslova (iako ne u istoj kalendarskoj godini). Izraz se uvriježio u kolokvijalnom jeziku i sada se koristi za označavanje četiri najprestižnija teniska turnira na svijetu.

Australian Open – Happy Slam

Australian Open je prvi Grand Slam turnir u godini, koji se svake godine igra u Melbourne Parku u Melbourneu, Australija. Turnir uključuje muške i ženske pojedinačne mečeve, muške parove, ženske parove i mješovite parove, juniorska prvenstva, natjecanja u invalidskim kolicima te također mečeve između teniskih legendi.

Prvo izdanje ovog turnira održano je u studenom 1905. na travnatim terenima Warehouseman's Cricket Grounda u Melbourneu. Od 1988. AO se igra u Melbourne Parku na tvrdim terenima s prepoznatljivom plavom bojom.

Ponekad se naziva i "azijsko-pacifičkim Grand Slamom". AO je postao poznat po svojoj modernosti, kao prvi Grand Slam turnir koji je igrao u zatvorenom prostoru i postavio klizne krovove na glavne terene za zaštitu od kiše i strašne vrućine. To je također prvi Grand Slam na kojem se muško pojedinačno finale igra u noćnoj sesiji i prvi koji je zamijenio elektroničku liniju koja poziva linijske suce, koristeći poboljšanu verziju tehnologije "Hawk-Eye".

Australian Open se često naziva "Happy Slam" jer ga većina igrača jednostavno voli. Prije svega, AO je prvi Grand Slam u godini, tako da su igrači svježi i spremni za početak sezone. Kako sezona odmiče, javljaju se ozljede i problemi, ali na terene u Melbourneu dolaze svježi igrači, u odličnoj formi i spremni za početak nove sezone. Osim toga, igračima se također sviđa položaj terena. Za razliku od terena u Parizu, Londonu i New Yorku, Melbourne je manje napučen i mnogo je ugodniji za posjetitelje. Osoba koja je prvi upotrijebila izraz "happy slam" za Australian Open bio je nitko drugi nego Roger Federer - poznat po tome što često dolazi u Australiju već za Božić s cijelom obitelji!

AO prvaci

Zbog geografske udaljenosti Australije i blizine Božića te blagdana, vrlo je malo stranih igrača pristupilo turniru početkom 20. stoljeća. U 1920-ima je bilo potrebno oko 45 dana da se brodom putuje od Europe do Australije. Čak i 1960-ih i 1970-ih, kada je putovanje bilo manje teško, vrhunski igrači poput Manuela Santane, Jana Kodeša i Björna Borga dolazili su u Australiju vrlo rijetko ili nikako. Turnir se borio da privuče vrhunske igrače do sredine 1980-ih, ali je od tada postao jedan od najvećih sportskih događaja na južnoj hemisferi i najposjećeniji Grand Slam turnir.

Godine 1988. turnir je prvi put održan u Flinders Parku (kasnije preimenovanom u Melbourne Park). Promjena mjesta također je rezultirala promjenom podloge s trave na tvrdu podlogu. Vrijedi spomenuti da je jedini igrač koji je osvojio turnir i na travi i na tvrdoj podlozi bio Mats Wilander.

Neprikosnoveni prvak AO open ere je nesumnjivo Novak Đoković, koji ima najviše pojedinačnih naslova na turniru, devet. Šest puta Roy Emerson i Roger Federer pobijedili su u Australiji. U ženskoj pojedinačnoj igri na Australian Openu Serena Williams ima najviše pobjeda - sedam.

AO 2023 – puno toga će se događati

Svi znaci na nebu i na zemlji ukazuju da će pobjednik Australian Opena 2023. u muškom singlu biti Novak Đoković, a u ženskom Iga Swiatek.

Istina, Rafael Nadal je branitelj naslova, ali upitno je stanje omiljenog španjolca. Bude li Nadal bez ozljeda, sigurno će biti favorit za finale. Ne treba zaboraviti ni 19-godišnjeg Carlosa Alcaraza, trenutačno prvog igrača svijeta, koji će nakon prošlogodišnjeg uspjeha na US Openu ući u Australian Open. Alcaraz je dokazao da ima ono što je potrebno za osvajanje velikih naslova, ali hoće li ove godine moći pobijediti svog uspješnog sunarodnjaka i vrlo motiviranog Noleta? Ne treba zaboraviti da je Casper Ruud također zanimljiv igrač i kandidat za osvajanje Australian Opena, budući da se želi iskupiti nakon poraza u finalu US Opena. Da nije bilo Alcaraza, Norvežanin bi bio svjetski broj jedan i ima velike šanse biti pobjednik AO. Daniil Medvedev je već dva puta došao do finala Australian Opena, ali je prošle godine bio operiran i njegov trijumf na ovom turniru ne čini se vrlo vjerojatnim

Prelazeći na predviđanja i gatanje iz kristalne kugle po pitanju Australian Open 2023. u ženskom singlu, nema sumnje da je Iga Swiatek favorit broj jedan. Poljakinja je prošle godine stigla do polufinala Australian Opena i sigurno je razočarana porazom od Danielle Collins. Međutim, Swiatek je pokazala izvrsnu formu u sljedećim mjesecima, osvojivši Double Sunshine, a zatim French Open i US Open. Teško je uvjerljivo dokazati da bilo koja igračica može pobijediti Igu Swiatek, koja je bila najkonstantnija i najizjednačenija igračica na WTA Touru, bilježeći rekord od 67 pobjeda uz samo devet izgubljenih mečeva u 2022. 

Međutim, ako nekim čudom nije Iga ta koja će posegnuti za Grand Slam titulom u Australiji, možda će to biti Naomi Osaka, Caroline Garcia ili Simona Halep, iako se nad potonjom nadvija crni oblak pozitivnog testa na zabranjenu supstancu. Vrijedno je prisjetiti se i Ons Jabeur, koja je prošle godine stigla do dva finala, ali je izgubila, i sigurno se nada da će 2023. biti još bolja godina za nju kao i za našu Donnu Vekić koja je nastavila odličnu formu iz 2022. godine - možete se kladiti da bi voljela započeti novu sezonu pobjedom na Australian Otvorena.

Saznaj više

Polja označena sa * su obavezna polja.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.

Naručujete u ime tvrtke registrirane u EU pa su cijene unutar Vaše narudžbe u našoj trgovini prikazane bez PDV-a. Po izvršenoj narudžbi, skupa s robom primit ćete i fakturu s zaračunatim PDV-om od 0%.