Kako izabrati žicu za tenis?
Kako izabrati žicu za tenis?
U teniskom svijetu se kaže da je motor reketa teniska žica. U ovome ima dosta istine. Vrsta žice (strune) i napetost, mjerena u kilogramima (u rasponu od oko 20-30 kg), kojom je žica napeta uvelike će odrediti kako se igra s reketom. U današnje vrijeme sve je češća pojava potpuno novih reketa bez žica. Razlog za to je što bi svaki tenisač ionako trebao izabrati žicu i odabrati napetost kojom žicu treba našpanati prema svojim željama. Često je preporučljivo zamijeniti tvorničku žicu (ako je novi reket ima) drugom, novom nakon kupnje reketa, jer napetost kojom je reket tvornički našpanan (i vrijeme koje je od tada prošlo) može rezultirati da reket i nije baš „nešto“, čak i ako je odabrana prava žica za igračeve vještine. Odabir žice trebao bi se temeljiti na njenoj fleksibilnosti i debljini. Napetost žica reketa obično određuje proizvođač. To prvenstveno ovisi o čvrstoći okvira reketa.
Teniske žice treba mijenjati često i redovito. Koliko često treba mijenjati žicu ovisi o snazi igrača, intenzitetu igre, debljini žice, vrsti loptice (teške loptice uzrokuju brže pucanje žice), „miss hit-u“ (slučajni udarac tik uz okvir reketa), vlažnost žice (prirodne žice od životinjskih crijeva posebno su osjetljive na pucanje). Kao opće pravilo, žicu treba zamijeniti barem jednom godišnje, čak i ako nije pukla iako neki španeri (serviseri) tvrde da bi trebao mijenjati žicu onoliko puta godišnje koliko puta tjedno igraš tenis iako žica nije puknula. To je zato što za to vrijeme žica gubi neke od svojih kvaliteta (uglavnom elastičnost) zbog promjena temperature na kojoj se nalazi i stalne napetosti koja se pod utjecajem igranja za to vrijeme znatno smanjuje. Žica nije usklađena s reketom. Žica se prilagođava stilu igre i osobnim preferencijama pojedinca.
Vrste žice
Postoje različite vrste žica s obzirom na materijal od kojeg su izrađene i način građenja. S gledišta korištenih materijala, mogu se razlikovati manje udobne poliesterske žice od onih udobnijih, mekših sintetičkih i najlonskih. Među najudobnijima, ali i vrlo skupim su prirodne žice koje su ujedno i najmanje izdržljive. Sa strukturalnog gledišta, žice se mogu podijeliti na monofilamentne i "multifilamentne" žice (veći broj niti- vrlo udobne uz dobru kombinaciju igrivosti i izdržljivosti). Između ovih krajnosti postoje različite varijante: od jezgre s jednom niti, s više niti, s dodatno oblikovanom vanjskom ovojnicom (npr. kockastog presjeka), do upotrebe materijala od različitih materijala u istom nizu.
Napetost žice
Napetost žice je važna u smislu kontrole i snage udarca, fleksibilnosti i trajnosti žice. Smanjenje napetosti žice rezultira time da žica bolje prigušuje vibracije i postaje elastičnija. Stvara se "efekt trampolina" ili „katapulta“ koji istovremeno povećava snagu udarca i smanjuje kontrolu. Povećanje napetosti žice izaziva suprotnu reakciju.
Dimenzije žice
Promjer žice posebno utječe na čvrstoću i fleksibilnost žice. Određen je u milimetrima i kreće se u rasponu između 1,05-1,40 mm.
Karakteristike žice prema debljini:
1. Što je žica deblja, nudi veću izdržljivost, nauštrb snage, kontrole, osjećaja i udobnosti.
2. Tanje žice pružaju bolju udobnost, osjećaj, kontrolu, prigušuju vibracije i snagu udarca.
Igrači koji vole igrati spin trebali bi koristiti tanje žice, jer što je žica tanja, lakše je vrtjeti (spinati) lopticu. Treba napomenuti da pri odabiru debljine žice treba voditi računa o rasponu žica na reketu jer će tanje žice biti bolje sa uzorkom koji ima veći broj žica.
Igrivost i trajnost žice
Mnoge tvrtke koriste oznake igrivosti i trajnosti. Nažalost, što je žica više "igriva" (fleksibilnija, udobnija, dobre snage), to je manje izdržljiva. Monofilamentne, debele poliesterske žice imaju najveću izdržljivost. Najveću "igrivost" imaju tanki multifilamenti i prirodne žice. Sve žice koje su trenutno dostupne na tržištu su kombinacija ova dva parametra, te kompromis između igrivosti i izdržljivosti. Ne postoji žica na tržištu koja je potpuna u smislu igrivosti i izdržljivosti u isto vrijeme.
Pravila kojih se treba pridržavati prilikom stavljanja nove žice
1. Tanje žice omogućuju stvaranje više vrtnje/spina.
2. Mekše žice bolje prigušuju vibracije od krutih žica.
3. Tanje ili savitljivije žice daju veću snagu.
4. S gustim uzorkom žica na reketu bolje je koristiti tanje žice.
5. Za manju veličinu glave (promjer) bolje je odabrati tanje žice.
6. Kod čvršćih okvira ne preporučuju se jako krute i debele žice.
7. Grube žice daju lopti veću rotaciju.
8. Čvrste monofilamentne žice povećavaju izdržljivost.
9. Multifilamentne žice su udobnije, ali manje izdržljive.
10. Meke žice daju bolju snagu od tvrđih žica.
11. Gust raspored žica na reketu, npr. 18/20, povećat će kontrolu, ali će smanjiti snagu udaraca i spina.
12. Otvoreni uzorak žica, npr. 16/19, povećat će snagu udaraca i stvoriti više spina, ali po cijenu manje kontrole.
13. Veća veličina glave reketa pomoći će povećati dinamiku lopte i spin na uštrb kontrole.
14. Veća napetost žice u reketu daje veću kontrolu nad lopticom, ali smanjuje snagu, dinamiku i spin. To također rezultira manjom udobnošću igranja.
15. Niža napetost žice na reketu smanjuje kontrolu lopte, ali osjećat ćete se udobnije i moćnije.
16. Tanja žica će se bolje odraziti na zdravlje igrača jer će apsorbirati više vibracija (one se ne prenose na ruku igrača). Loša strana manjeg promjera žice je negativan učinak na njenu trajnost.
17. Deblja žica će povećati izdržljivost tj. dugotrajnost.
18. Mekana žica pomoći će nam da dobijemo udobnost igranja koja je tako važna za osobe s problemima "teniskog lakta", zgloba ili ramena. Također ćemo dobiti više snage i spina, ali po cijenu većeg postotka gubitka napetosti žice, a time i trajnosti.
19. Tvrđa žica će dati veću izdržljivost nauštrb snage i udobnosti igranja.